ARTEMIS Klub Sportowy ARTEMIS Bogini Artemis
Strona główna
O nas
Ludzie
Kalendarz
Kontakty
Co to BnO?
Fraszka
OMW
Puchar Przedwiośnia
10 Artemisu
Puchar Artemisu
Mistrzostwa DLŚ RJnO
MiniNM
MTBO
Prasa o BnO
Sponsorzy
Galerie
Linki
WYNIKI
UKS Świętoszów
Ost. mod.
3/3/2023 01:09:35
Witamy na stronie wrocławskiego klubu Biegu na Orientację "Artemis". Tutaj dowiesz się o tym, co to takiego bieg na orientację (BnO).

CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ PRZED STARTEM W ZAWODACH NA ORIENTACJĘ


Nie wiesz co to orientacja - obejrzyj film!

Nasz kanał filmowy na youtube

Bieg na Orientację (BnO)/Rowerowa Jazda na Orientację (MTBO lub RJnO)/orientacja na wózkach (Trail Orienteering)/Narciarski Bieg na Orientację (SKI-O) polega na pokonaniu w jak najkrótszym czasie trasy wyznaczonej w terenie przez punkty kontrolne. Trasa nie jest wyznakowana, jak w przypadku biegu przełajowego. Każdy musi dotrzeć do punktów kontrolnych samodzielnie, posługując się mapą terenu. Na mapie jest zaznaczone miejsce startu (trójkąt), oraz punkty kontrolne (kółka). Kółka są połączone ze sobą linią i ponumerowane. Zadaniem zawodnika jest potwierdzenie swojej obecności na każdym punkcie kontrolnym w kolejności wynikającej z mapy.

Mapa. Mapa do biegu na orientację jest odwzorowaniem terenu, po którym poruszać się będą zawodnicy, według przepisów Międzynarodowej Federaji Orientacji. W odróżnieniu od mapy turystycznej, mapa do orientacji zawiera dużo szczegółów (np. muldy, dołki, rowy, skały, kamienie, płoty...), wszystko co topograf uzna za istotne dla dobrej orientacji zawodnika. Mapy przeważnie są w skali 1: 10 000 lub 1: 15 000. Tereny leśne są w kolorach od białego (stary, wysoki las) do ciemnozielonego (ciężko przebieżny, gęsty las), tereny otwarte zaznaczone są różnymi odcieniami żółtego, wody są na niebiesko, elementy terenu na brązowo (górki, warstwice, kopce, dołki), na czarno zaznaczone są skały, budynki i drogi.

Przed zawodami. Regulaminy zawodów są dostępne na stronach internetowych organizatorów. W regulaminie określone jest w jaki sposób przyjmowane są zgłoszenia i co powinny one zawierać. Kierownik ekipy dokonuje zgłoszenia, można też zgłaszać się indywidualnie. Niektóre imprezy są zamknięte dla zawodników niezarejestrowanych w Polskim Związku Orientacji Sportowej (np. Mistrzostwa Polski), jednak w większości zawodów może brać udział każdy kto chce.

Kategorie. Zawodnicy startują według swojego rocznika i płci (np. K-21 to kobiety w wieku 21-34 lata, M-14 to chłopcy w wieku 14-15 lat). Dopuszcza się start młodszego zawodnika w silniejszej kategorii (np. K-12 może wystartować w K-14, M-35 może w M-21). Najsilniejszymi kategoriami są K-21 i M-21. Na dużych imprezach stosuje się dodatkowy podział kategorii na A, B, C (od silniejszej do słabszej) oraz S (krótsze) i L (dłuższe). Na większości imprez przygotowane są również trasy dla początkujących - Open lub Open1 (trudniejsza) i Open2 (łatwiejsza) oraz trasa dla dziecka z opiekunem Open-R. Trasa 10N (K lub M) oznacza dzieci poniżej 10 roku życia biegające po trasie wyznakowanej wstążkami (dzieci nie zgubią się).

Przed startem. Kierownik ekipy zgłasza się do biura zawodów, by potwierdzić skład ekipy, uzupełnić ewentualne braki w zgłoszeniu, pobrać karty startowe lub czipy, pobrać komunikat techniczny. Należy dokładnie zapoznać się z komunikatem technicznym - zawiera najważniejsze informacje dla zawodnika: o trasach, o zagrożeniach, o starcie i zakończeniu. W centrum zawodów wywieszane sa listy startujących, można na nich zobaczyć z kim będzie się rywalizować na trasie, i w której minucie staruje się. Idąc do lasu należy pamiętać o wyposażeniu: strój powinien mieć długie rękawki i długie spodnie (ze względu na możliwe jeżyny i podrapania gałęziami), nieodzowny jest również kompas (wygodne są kompasy na palca, ale każdy jest dobry na początek), wygodne buty do biegania (można biegać w korkach po lesie, ale w parkach już nie wolno), przyda się opaska lub daszek jako ochrona przed potem, przyda się specjalna opaska na opisy punktów (można też je przykleić taśmą do przedramienia), okulary dobrze mieć na gumce, dla osób słabo widzących przydatna jest lupa na sznurku. Warto przed startem zrobić sobie rozgrzewkę, by uniknąć kontuzji.

Start. Start na większości zawodów jest interwałowy, to znaczy że zawodnicy danej kategorii startują w równych odstępach czasu między sobą. Zdarzają się też stary masowe, wtedy wszyscy, np. pierwsze zmiany sztafet startują w jednej minucie. Na starcie pobieramy mapę (czasami trzeba dobiec wyznakowaną trasą od przedstartu do miejsca, gdzie są mapy). Po pobraniu swojej mapy zawodnik musi ją zorientować w terenie, by wiedział w którą stronę ma biec/maszerować.

Trasa. Każda kategoria ma przeważnie inną trasę. Trasy budowniczowie budują tak, by do większości punktów można było wybierać drogę pomiędzy różnymi wariantami. Dzięki temu po przybiegnięciu do centrum można bez końca dyskutować nad wyborem wariantów, sytuacją w pobliżu punktów, stratami i zyskami z wybranej drogi do punktu. Warto po biegu narysować sobie na mapie którędy przebiegaliśmy, by móc później przeanalizować swoje wybory.

Potwierdzanie punktów. Na małych zawodach punkty są potwierdzane na karcie startowej, przez włożenie karty odpowiednią kratką do kasownika i przyciśnięcie. Każdy kasownik ma inny układ szpilek, które odbijają się na karcie startowej. W ten sposób organizator wie, że dany zawodnik zaliczył prawidłowo swoje punkty. Nie podbicie wszystkich punktów oznacza dyskwalifikację zawodnika.
Punkty na dużych zawodach są potwierdzane na czipie SportIdent, przez włożenie karty z czipem do puszki SportIdent i przytrzymanie jej tam do momentu potwierdzenia zapisu przez puszkę (sygnał świetlny i dźwiękowy). Na czipie zapisywane są wszystkie potwierdzenia (prawidłowe i nieprawidłowe), których dokonał zawodnik wraz z czasem zapisu. Na mecie lub w centrum zawodów czipy zostają zczytane. Zawodnik otrzymuje wydruk swojego czasu wraz z międzyczasami na poszczególnych punktach.

Meta. Po przybiegnięciu na metę oddaje się kartę startową sędziemu lub zczytuje się czipa w wyznaczonym do tego miejscu. Jeżeli zawody były na systemie SportIdent, zawodnik dostanie wydruk ze swoimi czasami. Jeżeli wypożyczane były czipy od organizatorów, kierownik ekipy oddaje je do wyznaczonego sędziego. Na mecie dostępna jest woda do picia lub inne napoje. Wyniki wywieszane są w centrum zawodów w miarę jak przybiegają kolejni zawodnicy. Dekoracja zwycięzców w poszczególnych kategoriach następuje o wyznaczonej godzinie w komunikacie technicznym. Wyniki zakończonych zawodów dostępne są na stronie organizatora. Wszelkie problemy z zawodami (obsługą, trasami) zgłasza się do kierownika ekipy, a ten zgłasza je do Sędziego Głównego zawodów. Protesty do Sędziego Głównego można składać ustnie lub na piśmie.

Sport. Orientacja to przede wszystkim dobra zabawa, dla wielu to sposób na życie oraz sport. Obok osób startujących dla przyjemności, starują też zawodnicy uprawiający ten sport wyczynowo. Zawody można potraktować też jako czystą rekreację, wspaniałą przygodę w lesie, przezwyciężenie własnych słabości i obaw, rozwijanie umiejętności szybkiego myślenia, dokonywania wyborów, koncentracji i spostrzegawczości. Zawody rozgrywane sa na kilku poziomach: międzynarodowe, krajowe, regionalne, lokalne; mistrzowskie, niższej rangi, szkolne i rekreacyjne. To sport rodzinny, w tych samych zawodach startują rodzice, dziadkowie i dzieci. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Serdecznie zapraszamy do zabawy!

Świetna strona do nauki piktogramów (opisów punktów).

Przygotowała Róża Spiliszewska, grudzień 2009, poprawki - lato 2014.



Artemis na fb



NAJBLIŻSZE IMPREZY:
25.02. Zimowe Zawody na Orientację, Oborniki Śl., bno scorelauf

maratony i biegi inne


WYNIKI:
archiwum wyników


KALENDARZ 2018 dla DLŚ


Spis map bno i MTBO na Dolnym Śląsku 2002


Szukaj na stronie
 

ARTEMIS

  Robert Podsiadły - webmaster,
  Eduard Kustou - webmaster,
  Anna Włodarczyk - pomysłodawca,
  Róża Spiliszewska - aktualizacja strony.

Bogini Artemis